Category Turkish

Anarşi, Pyotr Kropotkin

‘Anarşistlerin geleceğe dair bir düş dünyasında yaşadıkları ve bugünün dünyasına gözlerini kapadıkları sık söylenen bir şeydir. Belki de, bugünün dünyasını fazlasıyla görüyoruz; gerçek renkleriyle hem de. Yakamızı bırakmayan bu otoriter önyargılar ormanında baltayla dolaşmamızın nedeni budur. Bizler ne hayal aleminde yaşıyoruz, ne de insanları olduklarından daha iyi hayal ediyoruz, onları oldukları gibi görüyoruz. Bu nedenle insanların en iyisinin bile otoritenin uygulamalarıyla özde kötü kılındığını ileri sürüyoruz. İnsanın insanı yönetmesinden bu

Συνέχεια στο υπόλοιπο »

Yunanistan: Alabora olan teknede en az 22 göçmen can verdi

Bir kez daha Ege Denizi’nde, mülteciler Türkiye sularından Yunan adası Samos(Sisam)’a ulaşmaya çalışırken trajik bir kaza meydana geldi. Pazartesi, sabahın erken saatlerinde Frontex sınır güvenliği kuvvetleriyle ortak çalışan, Finlandiya’ya ait gözlem gemisinin farkettiği mülteci taşıyan iki gemi ada açıklarında alabora oldu. Sahil güvenlik tekneleri, hava kuvvetleri ve donanma helikopterleri ancak içlerinde 4 çocuğun ve biri hamile olmak üzere 12 kadının bulunduğu 22 mülteci hayatını kaybettikten sonra gönderildi.

Birlik ve Dostluk için Yunan Anarşistlerinden mesaj: Artık bizi hiç bir şey bölemez!

unanistan, İspanya, Portekiz ve Avrupa’nın geriye kalanı gibi, Türkiye de benzeri şekilde, geniş çapta demokratik özgürlüklere saldıran devlet şiddetini tecrübe ediyor. Siyasi iktidarın bir azınlığın elinde gitgide artarak yoğunlaşması ve aynı zamanda olağanüstü bir şekilde acımasızlığın, ötekileştirmenin, eşitsizliğin ve adaletsizliğin artmasıyla sonuçlamasına bağlı olarak devlet ve baskı mekanizmalarının dünya çapında daha fazla otoriterleşmesi gün gibi açıktır. Oligarşik hükümetlerin temel haklarımıza karşı keyfi uygulamaları; bir illüzyon ya da fantezi değil, apaçık bir gerçekliktir.

Resistanbul: Yunanistan destekler

IMF’nin sık sık övdüğü Türk devleti, Taksim Meydan’ında doğanın tahrip edilmesine karşı protestoya teşebbüs edip Sultanlık halini almış ve kendilerini özgürlüklerinden mahrum eden rejimin sonlanmasını talep eden halkın kanını vahşi saldırılarla sokaklara dökmeye başlayalı yedi gün oldu. Ülke tarihinin en geniş çaplı gösterileri olan bu gösteriler hiç şaşmayan istatistiklerinin, büyüme programlarının ve son yıllarda sosyal barış ve istikrarı korumakta başarısız olmuş olsa da iyileşmeyi garanti eden tek ekonomik model olarak görülen modelin neden başarısız olduğunu anlayamayan siyasi ve ekonomistlerde şok etkisi yarattı.

Yunanistan: Polis Atina’daki Villa Amalias bölgesini işgal etti

Devlet, ele geçirilmiş ve örgütlenmiş mekanları ani baskınlarla terörize etme hedefini bir kez daha gösterdi. Villa Amalias, 22 yıldan beri Heyden ve Acharnon sokağındaki binasında faaliyet göstermektedir. Şidmiye dek yüzlerce politik ve kültürel faaliyet (konserler, tiyatro oyunları, çeşitli gösteriler) düzenlenen mahalle, kâr amaçlı satış, güç ve mülkiyet kavramlarına karşı çıkan bir kültürün yerleştiği mekâna dönüşmüştür. Otorite karşıtı/anarşist harekete karşı yapılan sayısız günlük saldırının ardından, ekonomik ve politik otoriteye ait antisosyal

Συνέχεια στο υπόλοιπο »