Yunanistan: Alabora olan teknede en az 22 göçmen can verdi

newego_large_t_1101_540377511399288735

Çeviren: Sila Boz
İngilizcesi (link)

Bir kez daha Ege Denizi’nde, mülteciler Türkiye sularından Yunan adası Samos(Sisam)’a ulaşmaya çalışırken trajik bir kaza meydana geldi. Pazartesi, sabahın erken saatlerinde Frontex sınır güvenliği kuvvetleriyle ortak çalışan, Finlandiya’ya ait gözlem gemisinin farkettiği mülteci taşıyan iki gemi ada açıklarında alabora oldu. Sahil güvenlik tekneleri, hava kuvvetleri ve donanma helikopterleri ancak içlerinde 4 çocuğun ve biri hamile olmak üzere 12 kadının bulunduğu 22 mülteci hayatını kaybettikten sonra gönderildi.

Kathimerini’ye göre 36 kişi kurtarıldıktan sonra Samos(Sisam) adasına gönderildi. Hipotermiye maruz kalan üç kişi hastaneye kaldırılırken, üç yaşında ağır yararlanan ve durumu ciddi olan bir çocuk ise Atina’ya götürüldü fakat hayatta kalan mültecilerin ifadesine göre, toplamda 65 kişiden çoğunun kayıp olduğuna inanılıyor. Ethnos gazetesinin haberine göre; Sierra Leone bayrağı taşıyan modern yatlardan birisinde 18 kişinin batan geminin gövdesine sıkışıp kaldığı belirtilirken; otoriteler, hayatta kalanların 23’ü Somali’den, 9’u Suriye ve 4’ü Eritre’den olduğunu ediyor. Yaşanan trajik kaza gerçekten de 12 mültecinin (9’u kadın, 3’ü çocuk) 20 Ocak’ta hayatını kaybetmesiyle meydana gelen Farmakonisi kazasını akla getiriyor.

Yunanistan, çoğu mülteci için Avrupa’ya girmenin başlıca yollarından biri olarak görülüyor. Ağustos 2012 ve Mart 2014 tarihleri arasında 188 kişinin can verdiği Evros ırmağı üstündeki sınırın kapatılması sonucunda ülkeye deniz yoluyla ulaşmaya çalışanların çoğu; NPR’den Joanna Kakissis’in dediği gibi ‘ çoğu zaman Türkiye kıyılarından Yunanistan üzerinden Avrupa Birliği’ne girmeye çalışan mülteciler’’ savaş ve yoksulluktan kaçıyor. Ülkenin başbakanının da imzaladığı yürürlükten kaldırılması kısmen bir çözüm vadeden Dublin II Antlaşması’nın yönetmelikleri yüzünden, mültecilerin çoğu kendisini Yunanistan sınırları içinde sıkışmış olarak buluyor. Bu yüzden, ekonomik kaynakları kısıtlı bir ülkede göçmen sayısının günden güne artması, vatandaşlarla göçmenler arasında gerilime sebebiyet veriyor.

Son geçtiğimiz yıllarda, durum gitgide daha da kötüleşti. Atina başta olmak üzere diğer şehirler de şiddetli saldırılar günlük olarak meydana gelmeye başladı. Yunanistan’daki göçmenler, 21 Eylül 2010 tarihinde Birleşmiş Milletler Yüksek Mülteciler Komiserliği’nin Yunanistan’daki iltica durumunu belirttiği gibi, Yunanistan’da yaşayan göçmenler, Yunan hükümetinin finansal çöküşün eşiğinde olmasından ötürü bu büyük ölçekli insani krizi tek başına çözecek durumda olmadığından dolayı, sosyal yardım olarak verilen barınma hakkı ve diğer haklardan yararlanamıyorlar. Organize ırkçı saldırılarda üyelerinin de aktif rol oynadığı neo-faşist parti Altın Şafak’ın yükselişinde bu gerilimin sonucu olarak ortaya çıktı. Altın Şafak son seçimlerde, oyların %7’sini almasına rağmen son resmi istatistiklere ve oy verme davranışı raporlarına göre bu sayıyı ikiye katladı.

Αναρτήθηκε στις: 07/05/2014